logo
Telefon
Zadzwoń:731 461 112
Godziny otwarcia
Pon. - Piąt.08.00 - 16.00

Jaka jest cena za europalety w Polsce i jakie mają zalety?


Europalety to najbardziej sprawdzony sposób na bezpieczny i najszybszy transport ładunków pomiędzy firmami i ich magazynami.

europalety

Jaka jest cena za Europalety ?

Europalety to najbardziej sprawdzony sposób na bezpieczny i najszybszy transport ładunków pomiędzy firmami. Przewóz towarów na europaletach jest najbardziej sprawdzonym sposobem na bezpieczny i najszybszy transport ładunków. Korzystając z palet sam załadunek towarów jest znacznie uproszczony. Zarówno w transporcie samochodowym jak i kolejowym, lub morskim.

Ten sposób przewozu towarów gwarantuje również najlepsze wykorzystanie miejsca przewidzianego na transport. Palety posiadają rozmiary dostosowane do standardowych przestrzeni załadunkowych takich jak naczepy czy kontenery. Również skrzynie ładunkowe aut dostawczych posiadają dostosowane wymiary aby optymalnie wykorzystywać ich przestrzenie. Kolejną zaletą europalet jest możliwość przewożenia ich wózkami widłowymi, które bez trudu je podnoszą, przenoszą i przestawiają ze szczegółową precyzją.

Łatwe magazynowanie dzięki europaletom

Paletyzacja to duże ułatwienie i zwiększenie możliwości magazynowania. Stwarza możliwość piętrowania towarów z pomocą regałów magazynowych lub specjalnych podpórek ułatwiających sztaplowanie. Szczególnie popularne są regały, które optymalnie wypełniają powierzchnie magazynowe a to pozwala na wysokie składowanie ładunków. Mamy wiele typów palet, jednak najbardziej popularnym standardem są europalety. To rodzaj najbardziej dostępny i rozpowszechniony. Cena europalety jest również odpowiednio przystępna w stosunku do jakości.  Europalety są produkowane według ściśle określonych standardów. Mają za to szerokie spektrum zastosowań wykraczające po za obszary przemysłowe, transportowe i magazynowe.

Dlaczego warto wybrać europalety, co je wyróżnia ?

Niemal wszystkie branże przemysłowe, spedycje i logistyka, działalność usługowa oraz handel używają europalet na potrzeby swojej działalności. Palety służą im do przygotowywania ładunków przeznaczonych do transportu lub magazynowania. Zazwyczaj po skompletowaniu większej ilości produktów w opakowaniach zbiorczych lub jednostkowych. Używają europalet również do przewożenia swoich gotowych wyrobów lub tych o niestandardowych rozmiarach. Pomijając zastosowanie europalet w transporcie oraz w trakcie magazynowania towarów. Europalety mają swoją funkcję w procesach produkcyjnych, między innymi w transporcie między operacyjnym. Podczas takich procesów klasyczne europalety występują z nadstawkami lub skrzyniami. W ten sposób możliwy jest transport produktów oferowanych luzem, lub wymagających dodatkowego zabezpieczenia.

Europalety wyróżnia wśród innych palet fakt, że spełniają ściśle określone standardy. Nad ich przestrzeganiem czuwają organizacje europejskie. Standardem w transporcie drogowym zajmuje się organizacja EPAL (European Pallet Association). Nad normami w przewozie kolejowym zaś czuwa UIC (Union des Chemins de fer). W przeszłości obie organizacje ściśle ze sobą współpracowały. A oznaczenia palet miały odpowiednio znaki EPAL i UIC.

Standaryzacja europalet i ich oznaczanie

Obecnie każdy z akredytowanych producentów przy tych instytucjach oznacza swoje wyroby jednym z symboli. Palety używane w transporcie drogowym pozostają oznaczane jako EPAL. Kolejowe palety natomiast oznacza się według dawnego symbolu EUR. Konstrukcja obydwu europalet posiada takie same wymagania materiałowe. Na budowę jednej europalety potrzeba 11 desek, 9 wsporników i 78 gwoździ. Gwoździe mają swój ściśle określony schemat umiejscowienia. Powierzchnia ładunkowa skonstruowana jest z pięciu desek opartych na trzech poprzeczkach opartych na 9 klockach jako wspornikach dystansujących ją od podstawy, która jest zbudowana z trzech desek równolegle położonych. Europalety posiadają różne wymiary według oznaczeń:

  • 80cm na 120cm to wymiar EPAL 1/EUR 1;
  • 120cm na 100cm to wymiar EPAL 2/EUR 2;
  • 100cm na 120cm to wymiar EPAL 3/EUR 3;
  • 80cm na 60cm to wymiar EPAL 6/EUR 6 zwane też półpaletą;

Pomiędzy organizacjami istnieje porozumienie które wygaśnie w 2022 roku. Jednak wymienność pozostanie podtrzymana również po tym roku. I nie będzie miało to wpływu na sposób traktowania podczas wymiany palet.

Wymienność i korzystanie z europalet

Jak możemy zauważyć, że największą zaletą europalet są ich ustandaryzowane rozmiary. Dostępność oraz atrakcyjne ceny, a także pozyskiwanie europalet używanych jest również bardzo ważne. Nowe palety są dostępne w różnych cenach i uzależnionych od rozmiaru. Z reguły koszt zakupu nowej palety waha się od około 30 złotych. Cena nie jest zbyt wygórowana zważywszy na fakt, że europalety są wykorzystywane wielokrotnie. Nowa paleta jest bardziej wytrzymała i odporna na działanie czynników zewnętrznych i atmosferycznych. To sprawia że zakup można zaliczyć do bardziej opłacalnych niż można by pomyśleć w pierwszej chwili.

Wiele firm chcąc obniżyć koszty transportu, korzysta z europalet używanych. Palety te są dostępne na skupach palet lub w firmach, chcących się pozbyć używek. Kupując palety używane możemy stać się posiadaczami europalet kategorii I lub II. Kategoria I charakteryzuje się brakiem trwałych śladów użytkowania oraz uszkodzeń. Występują w naturalnym jasnym kolorze i nie posiadają żadnych przebarwień. Kategoria II europalet charakteryzuje się często przebarwieniami i odcieniami szarości jednak zachowuje wytrzymałość jaka jest deklarowana w przypadku nowych palet. Używane palety są nieco niższe i zdecydowanie uzależnione od stanu technicznego.

Europalety można również wynajmować. W takiej sytuacji wynajmujący ponosi jedynie koszty za udostępnienie mu palet oraz eksploatacje. Warto wspomnieć, że firmy wynajmujące oferują również palety plastikowe nie tylko drewniane.